USB hub (docking station) ColorWay USB-C 6-в-1 Type C PD 100W/USB3.0х3/HDMI 4К/RJ45 (CW-HUB02)
Code: CW-HUB02
Currently unavailable
Delivery options
The item has been sold out…
Detailed information
Product detailed description
Attention! A docking station with HDMI, Type-C PD 100W outputs should work with most devices (laptops, smartphones, tablets) with a Type-C port. However, there are a few points worth paying attention to:
  • Power Delivery (PD) support: If you plan to use the charging dock via Type-C, make sure your device supports Power Delivery. Also, make sure that the maximum charging power supported by your device is compatible with the docking station (in this case, no more than 100W).
Characteristics:
name: USB hub (docking station) ColorWay USB-C 6-в-1 Type C PD 100W/USB3.0х3/HDMI 4К/RJ45
Code: CW-HUB02
Manufacturer: ColorWay
Type: USB hub
Input: DC 5V⎓3A/15V⎓3A/20V⎓5A
Input Ports: DC 5V⎓0.9A
Output Ports: 1xUSB C, 1xHDMI, 3xUSB A 3.0, 1xRJ45
connector №1: Type-C
Max current: 5A
Length of cable: 0.17 m
Material: Aluminum alloy
Color: gray
Dimensions: 42x112.5x16.5mm
Features
  • USB Type-C: Supports Power Delivery (PD) 3.0 with a maximum power of up to 100 W for fast charging of your laptop and other devices.
  • Data transfer speeds up to 480 Mbps, which ensures fast exchange of information between devices.
  • HDMI: Supports UHD 4K video display at 30Hz, ensuring high-quality images for work and play.